Annak érdekében, hogy Önnek a legjobb élményt nyújtsuk "sütiket" használunk honlapunkon. Az oldal használatával Ön beleegyezik a "sütik" használatába.

Környezetmérnöki alapszak

#Alapképzések   #műszaki   #nappali  
Képzés célja
Olyan korszerű természettudományos, ökológiai, műszaki, közgazdasági és menedzsment ismeretekkel rendelkező környezetmérnökök képzése, akik a különböző területeken jelentkező környezeti veszélyeket képesek felismerni és a kárelhárítási tevékenységet irányítani.
Képzési idő
7 félév
Szerezhető végzettség
környezetmérnök / Environmental Engineer
Felvételi követelmények
Bővebb leírás

Az alapszakot elvégzők alkalmasak a meglévő környezeti ártalmak és károk felismerésére, kezelésére, elhárítására; járatosak a természeti erőforrások észszerű felhasználásának módszereiben, a hulladékszegény technológiák kialakításában, működtetésében. Képesek technológiai megoldásokat kidolgozni a hulladékok újrahasznosítására, a veszélyes hulladékok ártalmatlanítására. Alkalmasak környezetvédelmi projektek tervezésére, szervezésére, ellenőrzésére, hatásvizsgálatok elkészítésére, közigazgatási, önkormányzati és környezetvédelmi hatósági munkák végzésére. Az alapszakra két mesterszakunk épül: a Környezetmérnöki és a Hidrogeológus mérnöki.

Végzett mérnökeink a hulladékfeldolgozással és -elhelyezéssel, újrahasznosítással foglalkozó cégeknél, az iparban a termelés és fejlesztés területein, környezet- és természetvédelmi hivataloknál, szakértői, tanácsadói és döntés-előkészítési munkákban kamatoztathatják tudásukat.

 

Választható specializációk:

  • Természeti erőforrás és környezetbiztonság/Geokörnyezetmérnöki specializáció:
    A specializáción a felszíni- és talajvízzel, földtani közeggel kapcsolatos környezetvédelmi problémák kerülnek a képzési középpontba, különös súlyt helyezve a szennyezések csökkentése, megelőzése, a bekövetkezett szennyezések kármentesítése területekre. A képzés súlyponti része az antropogén beavatkozások környezeti hatásainak az elemzése, a szennyezőanyag természeti és épített környezet elemei (különösen a víz és földtani közeg) kölcsönhatásainak, valamint a transzportfolyamatoknak a megismerése, elemzése, a várható kockázatok becslése, a kárcsökkentés, elhárítás, kármentesítés lehetőségeinek az elemzése, tervezése.
  • Hulladékgazdálkodás/Környezettechnikai specializáció:
    A specializáció képzésének célja a mechanikai, fizikai-kémiai, termikus és biológiai eljárástechnikai alapismeretek (eljárásokat és berendezéseket); a települési és ipari hulladékok kezelését, ártalmatlanítását, hasznosítását, hasznos komponensei szelektív kinyerését, a környezet védelmét szolgáló sajátos technológiáik megismerése. A megszerzett tudással képesek lesznek az optimális technológiák eljárásainak és berendezéseinek kiválasztására, fő műszaki és gazdasági jellemzőinek meghatározására, valamint e technológiai rendszerek szakszerű üzemeltetésére – különös tekintettel szelektíven gyűjtött lakossági hulladékok, csomagolóanyagok, települési maradékanyagok, égetőműi salakok, elhasznált autók, háztartási gépek és más elektrotechnikai és elektronikai hulladékok, a gumi- és műanyaghulladékok, az építési hulladékok, a bányászati és kohászati melléktermékek (bányameddők, pernyék és salakok) feldolgozását, a levegő, víz és talaj tisztaságának megőrzését, ill. a szennyezett levegő-, víz és talaj tisztítását célzó üzemekre.

 

A tanulmányaikat a 2020/21. tanév I. félévében vagy azt követően megkezdett hallgatók részére:

Specializáció Specializációt vezető intézet Záróvizsga-tárgyak
Hulladékgazdálkodás specializáció Nyersanyagelőkészítési és Környezeti Eljárástechnikai Intézet Környezeti eljárástechnika; Hulladékfeldolgozási technológiák
Természeti erőforrás és környezetbiztonság specializáció Környezetgazdálkodási Intézet Vízgazdálkodás (Hidrogeológia; Vízgazdálkodás) és Hulladékgazdálkodás (Hulladékgazdálkodás; Hulladéklerakók; Kármentesítés)

 

A tanulmányaikat a 2020/21. tanév I. féléve előtt megkezdett hallgatók részére:

Specializáció Specializációt vezető intézet Záróvizsga-tárgyak
Környezettechnikai specializáció Nyersanyagelőkészítési és Környezeti Eljárástechnikai Intézet Környezeti eljárástechnika; Hulladékfeldolgozási technológiák
Geokörnyezetmérnöki specializáció Környezetgazdálkodási Intézet Vízgazdálkodás (Hidrogeológia; Vízgazdálkodás) és Hulladékgazdálkodás (Hulladékgazdálkodás; Hulladéklerakók; Kármentesítés)

 

Szakmai gyakorlat időtartama és jellege: egybefüggő 6 hét.

 

Letölthető dokumentumok:

 

A szakon oktatott tantárgyak követelményeit (tantárgyleírás, tárgyjegyző, óraszám, kreditérték, órára lebontott tantárgytematika, minta zárthelyi, vizsga tételsora) a tantárgyi kommunikációs dossziék részletezik, melyek az adott tantárgyat gondozó Intézet honlapján találhatók meg (ajánlott tantervben: "tárgyat gondozó intézet"). 

Szakfelelős