KIVÁLÓSÁGI KÖZPONT
A Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Kara közel egy évtizede a fenntartható természeti erőforrás gazdálkodást szolgáló oktatási és kutatási tevékenységet tekinti alapvető küldetésének. A TÁMOP-4.2.1.B-10/2/KONV -2010-0001 projekt keretében lehetőség nyílt az egyetem más karainak oktatóival és kutatóival együttműködve intenzív kutatómunkát folytatni az Európai Tanács célkitűzéseinek a megvalósítására. Az Európai Unió Tanácsa 2006-ban a fenntartható fejlődésre vonatkozó stratégiájában pontosan megfogalmazta a célkitűzést. A dokumentum szerint a fenntartható fejlődés azt jelenti, hogy a jelenlegi nemzedékek szükségleteit úgy kell kielégíteni, hogy az ne veszélyeztesse a jövő nemzedékek saját szükségleteinek kielégítésére való képességét. Az előző célkitűzés összhangban van az Európai Uniónak a Szerződésben foglalt átfogó célkitűzésével, amely az Unió összes politikáját és fellépését irányítja. Lényege a Földnek az élet sokféleségét fenntartó képességének megőrzése, és a demokrácia, a nemek közötti egyenlőség, a szolidaritás, a jogállamiság elvein és az alapvető jogok tiszteletben tartásán alapul, beleértve a mindenki számára biztosított szabadságot és esélyegyenlőséget.
Célja az életminőség és a jólét folyamatos javítása a közösség országaiban a jelen és a jövő nemzedékei számára. A fenntartható fejlődés ennek érdekében elősegíti a dinamikus gazdasági fejlődést, a teljes foglalkoztatottságot, a magas szintű oktatást, az egészségvédelmet, a szociális és területi kohéziót, valamint a környezetvédelmet egy békés, biztonságos és a kulturális sokféleséget tiszteletben tartó világban.
Fenntartható Természeti Erőforrás Gazdálkodás Kiválósági Központ
Vezető: Prof. Dr. Szűcs Péter egyetemi tanár
A Kiválósági Központ Tudományos Műhelyei nemzetközi szinten elismertek:
LABOROK ÉS MŰSZEREK
Az utóbbi évek projekt tevékenysége (HEFOP, TIOP, TÁMOP, GOP) révén kialakított nemzetközi színvonalú laboratóriumok lehetővé teszik a magas szintű kutatási tevékenységet, és a gyakorlat orientált oktatást.
Ásványtani-földtani vizsgálólaboratóriumi központ
A laboratóriumok kezelője: Ásványtani-Földtani Intézet
Földtani adatbázis fejlesztő és kezelő laboratóriumi központ
A laboratóriumok kezelője: Geofizikai és Térinformatikai Intézet
Fluidumbányászati oktató-kutató laboratóriumi központ
A laboratóriumok kezelője: Kőolaj és Földgáz Intézet
Műszaki földtudományi - környezettudományi oktató-kutató laboratóriumi központ (C/2. épület 1. hajó)
A laboratóriumok kezelői: Bányászati és Geotechnikai Intézet, Földrajz-Geoinformatika Intézet, Környezetgazdálkodási Intézet, Nyersanyagelőkészítési és Környezeti Eljárástechnikai Intézet