Annak érdekében, hogy Önnek a legjobb élményt nyújtsuk "sütiket" használunk honlapunkon. Az oldal használatával Ön beleegyezik a "sütik" használatába.

Műszaki földtudományi alapszak

#Alapképzések   #műszaki   #nappali  
Képzés célja
Olyan földtudományi mérnökök képzése, akik alkalmasak a földkéreg nyújtotta természeti erőforrások (ércek, energiahordozók, építőipari nyersanyagok, különleges ásványi anyagok, ivóvíz, gyógyvíz és termálvízkészletek, geotermikus energia) kutatására, feltárására, illetve a készletek hatékony, gazdaságos és környezetkímélő módon történő kitermelésére és előkészítésére.
Képzési idő
7 félév
Szerezhető végzettség
földtudományi mérnök / Earth Science Engineer
Felvételi követelmények
Bővebb leírás

A hét féléves képzés a szilárd ásványi nyersanyagok, valamint szénhidrogének és vízkészletek kitermeléséhez szükséges mérnöki szakterületeket (földtani kutatás, nyersanyag-kitermelés és feldolgozás) fogja egységbe. Ezen szakismereteket Magyarországon csak nálunk lehet elsajátítani.  

Az alapszakra jelenleg 5 mesterszakunk épül: Földtudományi mérnöki, Bánya- és Geotechnikai mérnöki, Hidrogeológus mérnöki, Olaj- és Gázmérnöki, angol nyelvű Olajmérnöki.

Végzett mérnökeink alkalmasak a sajátos építmények építési, üzemeltetési feladatainak ellátására; vállalkozási és szakhatósági munkák elvégzésére; tervezési és egyszerűbb fejlesztési feladatok önálló megoldására; komplex mérési, adatfeldolgozási és tervezési munkákban való közreműködésre. Végzett mérnökeink – specializációtól függően – általában a hazai és nemzetközi földtani-geofizikai kutatással foglalkozó vállalkozásoknál, bányászati- és geotechnikai, valamint kőolaj- és földgázipari cégeknél, az energia-, építő- és gyógyszeriparban, környezetvédelmi vállalatoknál, állam- és közhivatalokban helyezkednek el.

Az alapszakon végzettek nagy eséllyel folytathatják tanulmányaikat olyan angol nyelvű mesterszakos képzéseken is, melyek részben, vagy egészben a Kar oktatóinak közreműködésével valósulnak meg.

 

Választható specializációk:

  • Bánya- és Geotechnika mérnök/Bánya- és Geotechnika specializáció

A specializáció képzési célja olyan földtudományi mérnökök képzése, akik rendelkeznek a bányászati vagy más földépítési technológiai folyamatok üzemeltetési és irányítási feladatainak megoldásához szükséges elméleti ismeretekkel és gyakorlati módszerekkel.

  • Nyersanyag-előkészítés mérnök/Nyersanyag-előkészítés specializáció

A specializáció képzési célja olyan műszaki földtudományi mérnökök képzése, akik rendelkeznek a nyersanyag-, valamint a környezeti eljárástechnikai és a hulladék-előkészítési folyamatok irányítási feladatainak megoldásához szükséges elméleti ismeretekkel és gyakorlati módszerekkel.

  • Olaj- és gázmérnök/Olaj- és gáz specializáció

A specializáció képzési célja olyan műszaki földtudományi mérnökök képzése, akik rendelkeznek a fluidumbányászati technológiai folyamatok üzemeltetési és irányítási feladatainak megoldásához szükséges elméleti ismeretekkel és gyakorlati módszerekkel.

  • Víz- és nyersanyagkutató mérnök/Földtudomány specializáció

A specializáció célja olyan műszaki földtudományi mérnökök képzése, akik rendelkeznek a földkéreg felső zónájában található szilárd ásványi nyersanyag és fluidum előfordulások megismeréséhez, a mérnök-földtani, hidrogeológiai és mérnökgeofizikai tevékenységhez szükséges elméleti ismeretekkel és gyakorlati módszerekkel.

 

A tanulmányaikat a 2020/21. tanév I. félévében vagy azt követően megkezdett hallgatók részére:

Specializáció  Specializációt vezető intézet  Záróvizsga-tárgyak
Víz- és nyersanyagkutató mérnök specializáció Ásványtani-Földtani Intézet Geofizika; Geológia; Hidrogeológia mérnökgeológia
Bánya- és geotechnika mérnök specializáció  Bányászati és Geotechnikai Intézet  Bányaműveléstan; Bányagéptan
Olaj- és gázmérnök specializáció  Kőolaj és Földgáz Intézet Szénhidrogéntermelés; Földgázellátás
Nyersanyag-előkészítés mérnök specializáció  Nyersanyagelőkészítési és Környezeti Eljárástechnikai Intézet  Mechanikai eljárástechnika; Nyersanyag-előkészítési technológiák

 

A tanulmányaikat a 2020/21. tanév I. féléve előtt megkezdett hallgatók részére:

Specializáció  Specializációt vezető intézet  Záróvizsga-tárgyak
Földtudomány specializáció Ásványtani-Földtani Intézet Geofizika; Geológia; Hidrogeológia mérnökgeológia
Bánya- és geotechnika specializáció  Bányászati és Geotechnikai Intézet  Bányaműveléstan; Bányagéptan
Olaj- és gáz specializáció  Kőolaj és Földgáz Intézet Szénhidrogéntermelés; Földgázellátás
Nyersanyag-előkészítés specializáció  Nyersanyagelőkészítési és Környezeti Eljárástechnikai Intézet  Mechanikai eljárástechnika; Nyersanyag-előkészítési technológiák

 

Szakmai gyakorlat időtartama és jellege: egybefüggő 6 hét.

 

Letölthető dokumentumok:

 

A szakon oktatott tantárgyak követelményeit (tantárgyleírás, tárgyjegyző, óraszám, kreditérték, órára lebontott tantárgytematika, minta zárthelyi, vizsga tételsora) a tantárgyi kommunikációs dossziék részletezik, melyek az adott tantárgyat gondozó Intézet honlapján találhatók meg (ajánlott tantervben: "tárgyat gondozó intézet"). 

Szakfelelős