Annak érdekében, hogy Önnek a legjobb élményt nyújtsuk "sütiket" használunk honlapunkon. Az oldal használatával Ön beleegyezik a "sütik" használatába.

"A parajdi sóbánya lehetne az első a történelemben, ami megmenthető”

parajd, sóbánya, szakember
2025. július 8., 12:50
Cimkék:parajd, sóbánya, szakember
A nemzetközi szakirodalom tanúsága szerint még egyetlen vízzel elöntött bányát sem lehetett megmenteni a beomlástól. Erre igyekszik ellenpéldát mutatni a parajdi sóbánya területén a természeti katasztrófa hatásainak felmérésében részt vett nemzetközi szakértői csapat, amelyben a Miskolci Egyetem Műszaki Föld- és Környezettudományi Karának oktatói is részt vettek

A nemzetközi szakirodalom tanúsága szerint még egyetlen vízzel elöntött bányát sem lehetett megmenteni a beomlástól. Erre igyekszik ellenpéldát mutatni a parajdi sóbánya területén a természeti katasztrófa hatásainak felmérésében részt vett nemzetközi szakértői csapat, amelyben a Miskolci Egyetem Műszaki Föld- és Környezettudományi Karának oktatói is részt vettek.

A parajdi sóbánya helyszíni terepmunkája nyomán készült szakértői elemzésekből összeállított javaslatokról, a lakosság biztonságát szolgáló, hosszú távon akár a sóbánya megmentését is szolgáló tervekről a Miskolci Egyetem Mérnökgeológiai és Építőmérnöki Intézeti Tanszék vezetőjével, dr. Kovács Balázzsal beszélgettünk. 

Parajdon, május végén a sóbánya felett folyó Korond-patakon a szokásos vízmennyiség százszorosa zúdult le. Az áradás beszakította a természetes, illetve a védekezések során kialakított mesterséges patakmedret is, és a víz több víznyelőn keresztül elárasztotta a bányát. Románia június 2-án kért szakértői segítséget az Európai Unió Polgári Védelmi Mechanizmusa keretében a tagállamoktól. Az Európai Unió Veszélyhelyzet-reagálási Koordinációs Központja által szervezett küldetésbe német, holland és spanyol mérnökökkel együtt önöket is beválasztották. Mi volt a feladatuk? 

A román fél a károk felmérésére és a katasztrófahelyzet felszámolására adható megoldások megtalálására a bányászathoz, a felszín alatti vizekhez, a kőzetmechanikai problémákhoz és a környezetvédelmi kárelhárításhoz kért szakértői segítséget. Az egyetem Víz- és Környezetgazdálkodás Intézetében dolgozó dr. Tóth Mártonnal együtt kerültünk be, dr. Joó Attila, a BMGE docense és Kovács László, a Kőmérő Kft. ügyvezetője mellett két német, egy holland és egy spanyol mérnökből álló nemzetközi misszióba. A küldetésünk jellege miatt a helyszínen elsősorban azokra a kérdésekre vártak válaszokat, hogy mi veszélyezteti leginkább a lakosságot és ehhez kapcsolódóan hogyan lehet megőrizni a bányaüregek állékonyságát. A megoldások keresése közben felmerült, hogy milyen módon lehetne megakadályozni azt, hogy az édesvíz beszivárgása tovább gyengítse a bányát, illetve miként lehetne meggátolni a sós víz kijutását az elárasztott bányából. 

A cikk itt folytatódik:

Parajdi sóbánya: az első a történelemben, ami megmenthető?

További cikkek a témában:

Parajdi sóbánya: van még esély a megmentésére az édesvíz-betörés után? - ORIGO

Megnevezték a parajdi sóbánya helyreállításának kulcsát a magyarországi szakértők a Krónikának 1. | Krónika Online

Így néz ki felülről a beszakadt parajdi sóbánya