Annak érdekében, hogy Önnek a legjobb élményt nyújtsuk "sütiket" használunk honlapunkon. Az oldal használatával Ön beleegyezik a "sütik" használatába.

Geoinformatika mesterképzési szak

#Mesterképzések   #természettudományi   #nappali  
Képzés célja
A geoinformatika mesterképzés célja olyan geoinformatikus kutatók, elemzők képzése, akik természettudományos, matematikai, informatikai és angol nyelvi alap- és gyakorlati ismereteikre alapozva, képesek a geoinformatika tudomány alkotó művelésére. Felkészültségük alapján a geoinformatikusok képesek a földrajzi helyhez kötődő, térbeli jelenségek, folyamatok és információk értelmezésére, valamint képes problémamegoldási, tervezési, fejlesztési, üzemeltetési, irányítási és tanácsadási feladatok ellátására a geoinformatikai rendszerek, a döntéstámogató rendszerek és a szakértői rendszerek működtetésében. Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.
Képzési idő
4 félév
Képzés helyszíne
Miskolc
Szerezhető végzettség
Okleveles geoinformatikus/Expert in Geoinformatics
Felvételi követelmények
Teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe:

- a természettudomány képzési területről a földrajz alapképzési szak geoinformatika specializációja, a földtudományi alapképzési szak térképészet és geoinformatika specializációja, az agrár képzési területről a földmérő és földrendező mérnöki alapképzési szak geoinformatika specializációja, a mezőgazdasági vízgazdálkodási és környezettechnológiai mérnöki, az agrár- és üzleti digitalizáció alapképzési szak.

Nem teljes kreditértékkel beszámíthatók:

- a természettudomány képzési területről a földrajz és a földtudományi alapképzési szak további specializációi, a környezettan alapképzési szak, az agrár képzési területről a földmérő és földrendező mérnöki alapképzési szak további specializációja, a műszaki képzési területről az építőmérnöki, a környezetmérnöki és a műszaki földtudományi alapképzési szak, az informatikai képzési területről a programtervező informatikus alapképzési szak;

- továbbá azok az alapképzési és mesterképzési szakok, illetve a felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény szerinti szakok, amelyeket a kredit megállapításának alapjául szolgáló ismeretek összevetése alapján a felsőoktatási intézmény kreditátviteli bizottsága elfogad.

Aki olyan szakon szerzett oklevelet, amely teljes kreditérték beszámításával elfogadható, az külön vizsgálat nélkül, az oklevelének és a jelentkezéshez szükséges dokumentumok benyújtásával jelentkezhet. A nem teljes kreditértékkel beszámítható oklevéllel rendelkezőknek kreditelismerési kérelmet kell benyújtaniuk a kar részére a honlapról letölthető nyomtatvány segítségével. A kar a kérelem alapján megvizsgálja, hogy az adott mesterképzési szakra történő belépéshez a felvételizőnek a korábban megszerzett kreditjei alapján mennyi szakterületi kredit ismerhető el. Amennyiben a jelentkező csak a szak képzési és kimeneti követelményében előírt minimális szakterületi kreditszámmal rendelkezik, akkor felvételt nyerhet, de a szükséges és a minimális kreditszám különbözetét a mesterképzéssel párhuzamosan, az első két félévben meg kell szereznie. Ha a jelentkező korábbi tanulmányai alapján nem ismerhető el a képzési és kimeneti követelményekben minimálisan meghatározott szakterületi kredit, akkor még abban az esetben

sem vehető fel az adott mesterképzési szakra, ha a felvételi összpontszáma elérné a felvételi ponthatárt.

Követelmények
Bővebb leírás

A XXI. században egyre nagyobb mennyiségben rendelkezésre álló adatok feldolgozása, megértése kulcsfontosságú feladat. A geoinformatikus végzettséggel rendelkező kutatók, elemző szakemberek magas szinten képesek e térbeli vonatkozással rendelkező adatok gyűjtésére, kezelésére, elemzésére és megjelenítésére. Tisztában vannak világukban lejátszódó legfontosabb természeti, gazdasági, társadalmi folyamatokkal, képesek e folyamatok térbeli összefüggéseinek feltárására, megértésére és modellezésére. Átfogóan ismerik a földmegfigyelési, adatgyűjtési, adatbányászati, legfontosabb térképészeti és távérzékelési technológiákat, képesek terepi geodéziai felvételezésre. Tudásuk az adatkezelés és az alkalmazott térinformatikai technikák jogi hátterére és szabályozására is kiterjed. Tisztában vannak az adatmodellezés elveivel, a relációs modellekkel és azok problémáival, képesek geoinformatikai adatbázisok építésére, tudnak azon lekérdezéseket végezni. Programozási készségekkel is rendelkeznek a GIS területén. Képesek vektoros adatok, műholdképek, drónfelvételek, digitális domborzatmodellek, stb. feldolgozásával döntéstámogató feladatok ellátására, más szakterületek szakembereivel együttműködve problémamegoldási, tervezési, fejlesztési, üzemeltetési, irányítási és tanácsadási feladatok ellátására a geoinformatikai és a szakértői rendszerek működtetésében.

Szakmai gyakorlat időtartama és jellege: A szakmai gyakorlat 6 hét időtartamot elérő egybefüggő gyakorlat, amely terepi geoinformatikai feladat megoldása intézményen kívüli szakmai gyakorlóhelyen (terepi adatgyűjtés, felmérést követő kiértékelés és feldolgozás).

Letölthető dokumentumok:

Szakfelelős