2018. 01. 03.
FÓKUSZBAN A BÁNYÁSZATI ÉS GEOTECHNIKAI INTÉZET

Az év vége a vásárlásé. Vásárolunk mobiltelefont, hajszárítót, lapostévét, játékkonzolt és ezernyi egyéb feltétlenül szükséges ipari terméket. Meglepő lenne, ha azt mondanánk, hogy mindez elsősorban, és anyagát tekintve bányákból került ki. Talán itt el kellene gondolkodnunk azon, hogy sem mi, sem ismerőseink nem szoktak közvetlenül bányától vásárolni semmit. Természetes, hiszen az alapanyag még számtalan átalakításon megy át, míg végül használati tárgyként a lakásunkba kerül. De töprengett valaha azon, hogy van-e olyan élelmiszerünk, vagy van-e olyan használati tárgyunk, ami nem tartalmaz a bányászat által előállított alkotórészeket? Ha alaposan a végiggondoljuk ezt a kérdést, a válasz az, hogy nincs. Alapanyag kitermelés nélkül feldolgozás sem képzelhető el, s ebből könnyen beláthatja, hogy miért volt a bányászat a legrégibb ipari tevékenység, miért is fontos ma és miért néz biztos jövő elé a bányászat, egyre újabb anyagok után kutatva, s ma még ismeretlen módszereket kifejlesztve.

Földessy János