2017. 12. 14.
Elhunyt Dr.h.c. Tarján Iván professzor emeritusz

2017. december 12-én nyolvanhét éves korában hosszú betegség után eltávozott Tarján Iván professzor, az Eljárástechnikai Tanszék egykori vezetője.

1930-ban született Mezőtúron, 1949 – 1953 között szerzett gépésztmérnöki diplomát a miskolci Rákosi Mátyás Nehézipari Műszaki Egyetemen. 1953-tól a Bányagéptani tanszéken lett tanársegéd, később adjunktus. 1970-ben egyetemi tanárrá nevezték ki. 1972-től az Eljárástechnikai Tanszék vezetője lett, melyet 1995-ig vezetett. 2000-ben ment nyugdíjba. Két intervallumban volt a Bányamérnöki Kar dékánja.

Technológusok nemzedékeit nevelte és képezte sokoldalú szakemberekké. Nevéhez fűződik a Tanszék, majd Intézet német együttműködési vonalának kiépítése. Különösen fontos vezető szerepet töltött be a tanszék oktatásának és kutatásának átstrukturálásában, a hagyományos ásványelőkészítésről a mechanikai eljárástechnika, valamint általános eljárástechnika oktatására és kutatására való átállás megvalósításában, továbbá az Előkészítéstechnika-mérnöki szak megalapításában.

Tarján Ován

A tudomány területén a hőtan és a hidraulikus szállítás volt két kiemelkedő szakterülete. 1991-ben szerezte meg az akadémiai nagydoktori fokozatot. Munkáját 1994-ben a Munka Érdemrend ezüst fokozatát kapta, 1995-ben Szentgyörgyi Albert díjjal ismerték el. 2005-ben a Miskolci Egyetem díszdoktorrá fogadta.

Tanítványai és tisztelői megőrzik emlékét. Professzor úr, nyugodj békében.

Földessy János

Forrás: http://mek.oszk.hu/16000/16024/16024.pdf