2017. 10. 27.
Iuliu Bobos portugál vendégprofesszor előadása

2017. október16-án, hétfőn Iuliu Bobos, a Portói Egyetem professzora tartott előadást a Miskolci Egyetemen Active and fossil hydrothermal systems: curiosities and uncertainness (Aktív és fosszilis hidrotermás rendszerek: érdekességek és bizonytalanságok) címmel a Miskolci Egyetem Society of Economic Geologists Student Chapter szervezésében.

Az előadás iránt nagy volt az érdeklődés, 33 résztvevővel. Hallhattuk, hogy milyen feltételek kellenek egy hidrotermás rendszerhez kialakulásához (hőforrás, hőáramlás, amely lehet kondukció és konvekció, geotermikus gradiens és víz), valamint mi a különbség az aktív és fosszilis hidrotermás rendszerek között. Három különböző geotektonikai helyzetben lévő példán keresztül mutatta be ezen hidrotermás rendszerek jelentőségét, hasznosíthatóságát. Az egyik példa egy aktív hidrotermás rendszer az Atlanti-óceánon, São Miguel szigete (az Azori-szigetek tagja), amely három lemez találkozási pontjánál található, és hot spot aktivitást mutat, azonban valójában nem hot spot. Tengerfenéki Mn-gumók és masszív szulfid ércesedés jellemző rá. A szigeten észlelt 100°C-ot meghaladó hőmérsékletű nedves gőz mezőket zöld energiaként hasznosítják, és elektromos áramot állítanak elő belőle. A másik példa Beauvoir térsége a Francia-középhegységben, a harmadik pedig egy fosszilis hidrotermás rendszer a Keleti-Kárpátok Hargita-hegységében. Konklúzióként az agyagok, agyagásványok (főleg az illit) fontosságát emelte ki, mert olyan nyomelemeket (például Nb, La, B, Li) tartalmazhatnak, amelyek kapcsolatba hozhatók a hidrotermás rendszerekkel és azok keletkezésével.

Majoros Lívia