2017. 06. 28.
Kovács Károly Zoltán
Selmecbányának öröksége és kisugárzása van – 125 éves az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület

Gazdasági rivalizálás helyett gazdasági együttműködéssel közösen megteremthető Közép-Európa “szerencsecsillaga” felemelkedésének politikai feltétele is – mondta Kövér László, az Országgyűlés elnöke szombaton Selmecbányán, az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület (OMBKE) 125. évfordulója alkalmából tartott ünnepségen mondott beszédében.

A házelnök szerint Selmecbánya évszázados közép-európai öröksége és annak minden tanulsága arra kötelez, hogy magyarok és szlovákok, csehek és lengyelek, osztrákok és németek ismét felemeljék Közép-Európa “szerencsecsillagát”. Ehhez minden természeti és emberi feltétel adott, és közösen Közép-Európa felemelkedésének politikai feltételeit is meg lehet teremteni, ha a nemzeti kizárólagosságra való politikai törekvéseket felváltják a nemzeti kiengesztelődéssel és politikai együttműködéssel, az egymás rovására folytatott “értelmetlen” gazdasági rivalizálást pedig a gazdasági kooperációval.

Selmecbánya történetét felidézve Kövér László elmondta: a város a magyar és a közép-európai innováció egyik történelmi bölcsője. IV. Béla király bányavárosi kiváltságokat adott Selmecbányának, és a Selmeci Városi Bányajogkönyv révén 1245-ben meghozta Európa első bányajogi rendelkezését. 1735-ben Selmecbányán jött létre a világ első bányatisztképző tanintézete, 1763-ban a világon elsőként indult meg a műszaki felsőoktatás a Bányászati Akadémián, Selmecbányán alapították meg 1786-ban az első nemzetközi tudományos szakegyesületet.

1627-ben Selmecbányán alkalmaztak először robbantásos eljárást a bányaművelésben, itt működött először gőzzel hajtott vízemelőgép – sorolta.

Kövér László hangsúlyozta: ez lenyűgöző teljesítmény, amely egyben felbecsülhetetlen magyar és közép-európai hozzájárulás az európai ipartörténethez és tudománytörténethez.

A házelnök arról is megemlékezett, hogy a selmecbányai akadémikusok és diákok éppen itt alapították meg az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesületet, amelynek 41 tagtársát választották eddig a Magyar Tudományos Akadémia tagjának, 33-an lettek a magyar kormány tagjai, négyen miniszterelnökök. Kiemelkedő szakmai munkásságukért 80-an kaptak Kossuth-, Állami-, illetve Széchenyi díjat.

Az alapszabályban három értéket jelöltek meg – folytatta Kövér László -, mint az egyesület összetartó erejét: a szakmaszeretetet, a hazaszeretetet és a barátságot. Az alapító elődök nem futóhomokra, hanem kősziklára helyezték az egyesületet, olyan alapértékekre, amelyeket az idő múlása vagy a történelem hullámverései nem gyengítettek, hanem inkább erősítettek – hangsúlyozta.

Mint felidézte, Selmecbánya hanyatlása a XIX. század második felében kezdődött a rentábilisan kiaknázható ércvagyon csökkenése és a munkaerő árának emelkedése miatt. A folyamat mélypontja 1919-ben volt, amikor a város végleg elveszítette kétszáz éves felsőoktatási intézményét.

További sajtóanyagok: