2015. 02. 14.
Dr. Földessy János
Hogy kerülnek a Seuso-kincsek egy kari laboratóriumba?

A Miskolci Egyetem Műszaki Anyagtudományi Karán létesült az ország első archeometallurgiai kutatócsoportja, az ARGUM, amelynek tagjai kutatómérnökök és régészek.  Mineralógusként dr. Kristály Ferenc egészíti ki munkájukat. Tevékenységük alapvetően a fémek előállításához és felhasználásához kapcsolódó régészeti leletek komplex anyagvizsgálatáról szól, tudományos publikációkban és közérthető nyelven egyaránt.

Laboratóriumi körülmények között vizsgálták a Seuso-kincs egyik darabját    FOTÓ: ME

Laboratóriumi körülmények között vizsgálták a Seuso-kincs egyik darabját FOTÓ: ME

Az ARGUM csapata legutóbb a Seuso-kincs egyik darabját vizsgálta, ennek során érkezett az értékes darab a Műszaki Anyagtudományi Kar Komplex Képelemző és Szerkezetvizsgáló Laboratóriumába, majd innen az Ásványtani-Földtani Intézetbe, ahol a roncsolásmentes röntgendiffrakciós fázisanalitika lehetőségét tesztelték, az egykori  készítési technológiát kutatva.

Forrás: Észak (2015. január 31.)